English breakfast tea

English Breakfast Tea

Leniwe, angielskie popołudnie niemal wszystkim kojarzy się z parującym czajniczkiem wypełnionym aromatyczną english breakfast tea, małymi kanapeczkami z ogórkiem i innymi przysmakami. Ale skąd w ogóle na Wyspach wzięła się tradycja popołudniowych herbatek? Postaramy się to wyjaśnić....

Z dalekiego kraju

Czarna herbata pojawiła się w Anglii już na przełomie XVI i XVII wieku. Nie od razu jednak zdobyła popularność. Picie herbaty upowszechniło się dzięki Katarzynie Berganzie, żonie Karola II Stuarta. Wedle legendy oblubienica monarchy przywiozła ze sobą skrzynię pełną liści herbaty. To miała być część jej posagu.

Skąd jednak wziął się angielski podwieczorek?

Ogromny wpływ miło upowszechnienie się lamp naftowych. Angielskie domostwa stały  się lepiej doświetlone, tym samym ludzie mogli sobie pozwolić na dłuższą aktywność w ciągu dnia. Zaczęto o wiele później jeść kolację...

English Breakfast Tea

W tych czasach obiady jadano w okolicach dwunastej. Nic dziwnego, że po  po południu ludzie robili się najzwyczajniej głodni. Za autorkę popołudniowych herbatek uważa się księżną Annę Bedford. Ta wielka dama uważała, że dobra herbata pomaga jej się zrelaksować i wyciszyć. Dzięki niej i drobnym przekąskom udawało jej się dotrwać do kolacji bez krepującego burczenia w brzuchu.

Ten zwyczaj szybko się upowszechnił i każda dama z wyższych sfer organizowała dla swoich przyjaciółek popołudnia z dobrą herbatą. To była świetna okazja do wspólnych plotek, panie mogły odgonić od siebie codzienną nudę. Wszak rola kobiety w tych czasach nie była zbyt znacząca.

Chwila relaksu

Obecnie mało kto może sobie pozwolić na tak długą przerwę w ciągu dnia. Ale to nie znaczy, że musimy rezygnować z naszej ulubionej herbaty. Do wyboru mamy mnóstwo  jej gatunków i rodzajów. Na przykład aromatyczną earl grey... Wybór jest naprawdę przeogromny, każdy bez problemu znajdzie idealną herbatę dla siebie.