Herbaty świata w wersji czarnej

Czarne herbaty świata

Nie licząc wody, herbata to najpopularniejszy napój na świecie. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się herbata czarna. Może to wynikać z faktu, że ma ona zazwyczaj mocniejszy, bardziej wyrazisty smak niż inne rodzaje herbat. Warto jednak wiedzieć, że również czarna wersja tego napoju posiada kilka odmian, które różnią się między sobą. W zależności od rejonu uprawy, każda z nich smakuje nieco inaczej - jest w czym wybierać! Oto najpopularniejsze herbaty świata w wersji czarnej.
  • Yunnan (miejsce pochodzenia: Chiny, prowincja Junnan). Występuje także jako herbata zielona. To herbata o zapachu przywodzącym na myśl orzechy, czekoladę i cytrusy. Jej smak jest niezwykle intensywny. Doskonale komponuje się z mlekiem, miodem czy cukrem.
  • Assam (miejsce pochodzenia: Indie, stan Asam). Charakteryzuje się bogatym, cierpkim smakiem z miodową nutą. Ma ciemną barwę. To idealna herbata śniadaniowa, chętnie spożywana z dodatkiem mleka lub cukru.
  • Darjeeling (miejsce pochodzenia: Indie, miasto Dardżyling). Popularna na całym świecie herbata kojarzona z kwiatowo-owocowym zapachem i jasną barwą. W smaku wyraźnie cierpka.
  • Ceylon (miejsce pochodzenia: Sri Lanka, wyspa Cejlon). Herbata o pełnym, intensywnym smaku. Posiada przyjemny słodki aromat. To właśnie ten rodzaj czarnej herbaty jest najbardziej rozpowszechniony w Europie (szczególnie w Wielkiej Brytanii) oraz Ameryce.
  • Herbata czarna z dodatkami

    Ogromną popularnością cieszą się także mieszanki czarnej herbaty z przyprawami, ziołami, wyciągami z owoców. Tutaj warto wyszczególnić dwie najbardziej rozpowszechnione odmiany.
  • Earl grey - niezwykle popularna herbata, która swój smak i aromat zawdzięcza olejkowi bergamotowemu. Wyrazista, rześka, delikatnie cytrusowa. Posiada wiele zdrowotnych właściwości. Wśród wielbicieli herbaty na całym świecie uznawana za "klasykę".
  • Masala chai - nieco mniej rozpowszechniona niż earl grey, jednak również bardzo popularna. To mieszanka czarnej herbaty i korzennych przypraw. Aromatyczna, o ostrym smaku, co wyróżnia ją na tle innych herbat.